KONTAKT
Ze względu na nasz tryb pracy prosimy o kontakt poprzez e-mail

REZERWACJA WYCIECZEK:
halfgar@kortunal.com
Paweł Łoza
tel. 604 522 055
pn. - sob.
w godz. 10:00-18:00


OBOZY WAKACYJNE - organizacyjny:
biuro@kortunal.com
Magdalena Baraniak
tel. 604 755 659
pn. - sob.
w godz. 12:00-18:00

OBOZY WAKACYJNE - fabularny:
info@silberberg.pl


BIURO:
biuro@kortunal.com
Magdalena Baraniak
tel. 604 755 659
pn. - sob.
w godz. 12:00-18:00
Baza WAROWNIA
WAROWNIA

NOWA
BAZA NOCLEGOWA
ZAPRASZA!
Jesteśmy na Facebooku!
Program - Turystyka zwykla i niezwykla
TURYSTYKA ZWYKŁA I NIEZWYKŁA
czyli wycieczki, wyprawy i gry terenowe
ZOBACZ ZDJĘCIA SREBRNEJ GÓRY I OKOLIC

 • TWIERDZA SREBRNOGÓRSKA

  Ten wyjątkowy na skalę Europejska obiekt z pewnością zasługuje na uwagę. Twierdza Srebrnogórska jest największą w Europie fortecą górska z okresu nowożytnego. Wybudowana przez Fryderyka Wielkiego w połowie XVIII w. do obrony granicy przeciwko Austrii, nigdy tej roli nie spełniła. W 1807 r. dzielnie stawiła opór armii Napoleona, zyskując miano Sląskiego Gibraltaru. Od końca XIX w. jest eksponowana jako obiekt turystyczny. W okresie II wojny światowej Twierdza była baza hitlerowskiego obozu jenieckiego Oflagu VIII b. Od 1945 r. zaniedbana, odzyskała sławę dzięki prowadzonej od połowy lat 60-tych akcji harcerskiej.

  RÓŻNE PROPOZYCJE WYJŚĆ NA TWIERDZĘ:
  • 1.FORT DOJNON
   Trudność: łatwa
   Konieczne: dobry humor
   Trasa: Zwiedzanie głównego fortu twierdzy to spacerowa trasa wiodąca przez jego bastiony, kazamaty, koronę. Nie wymaga dodatkowego wyposażenia ani ubrania. Z Przełęczy do fortu wiedzie asfaltowa droga. Na samym forcie grupa trafia pod opiekę przewodnika, umundurowanego tak, jak obrońcy Twierdzy w XVIII w.
   Na zamówienie wycieczkę można wzbogacić o takie atrakcje, jak wystrzał armatni, pokaz wystrzału z broni czarnoprochowej czy inne atrakcje.
   Czas: około 1.5 godz.

  • 2. WYPRAWA FORTECZNA
   Trudność: średnia
   Konieczne: dobre obuwie powyżej kostki
   Może się przydać: latarka, okrycie przeciwdeszczowe
   Trasa: brama fortu Donjon – spacer krawędzią fosy – fort Rogowy i luneta – droga kryta – fort Mały Chochoł – fort Chochoł Wielki Bateria Kazamatowa – Reduta Skrzydłowa – Schron Mostu Lisiego – powrót do Przełęczy Srebrnej.
   Czas: 4-5 h
   Opis: trasa obejmuje główne obiekty północno-zachodniej flanki Twierdzy, przede wszystkim umocnienia Chochołów. Forty te najwięcej ucierpiały podczas francuskiego oblężenia w 1807 r. i obecnie stanowią trwałą, ale niezwykle piękną ruinę, gdzie na gruzach ludzkich dzieł przyroda stworzyła niepowtarzalne środowisko.Spacer będzie obejmował przejścia przez fosy, wejścia do kazamat i różne trudniejsze do przejścia miejsca. Jest to trasa terenowa i uczestnicy muszą się spodziewać przejść bezdrożami, zejść do fos czy do kazamat, ale nie wymaga większej niż przeciętna sprawności.

  • 3. WYPRAWA SZLAKIEM RUIN
   Trudność: łatwa
   Konieczne: wygodne obuwie
   Może się przydać: latarka, okrycie przeciwdeszczowe
   Trasy do wyboru:
   • TRASA SOWIA - część umocnień Fortów Chochołów (XVIII w.), skalne ostańce na szczycie Gąsiorka, źródełko w Miejscu Herna, ruiny schroniska młodzieżowego (XIX w.), ruiny fermy lisów (pocz. XX w), leśne jeziorko, powrót trasą Sowiogórskiej Kolejki Zębatej (pocz. XX w.), łącznie około 4 godz.
   • TRASA BARDZKA - marsz trasą Sowiogórskiej Kolejki Zębatej (pocz. XX w.), wielki wąwóz pogórniczy N. Wieś Kłodzka (XVIII w.), leśne jeziorko w wyrobisku po sztolni, ruiny pieca wapiennego (XVI - XIX w.), pozostałości po schronisku górskim na Polanie Klaus'a (XIX w.), sztolnia nad strumieniem Samotnik (XIX w.), wiadukt kamienny Sowiogórskiej Kolei Zębatej (pocz. XX w.) - łącznie ok. 4 godz.
   Czas: 3-4 h
   Opis: spacer uwzględnia nie tylko obiekty forteczne, ale liczne zagubione w lesie relikty dawnego osadnictwa i górnictwa. To przede wszystkim wędrówka i podziwianie widoków i piękna przyrody, skomponowanej z pozostałościami po obiektach militarnych.


  INNE TRASY poza Twierdzą:
  • RAJD SZLAKAMI GÓR SOWICH I BARDZKICH - czas i trudność wg życzenia, piękne widoki, urokliwe miejsca...

   Góry Sowie to jeden z najstarszych łańcuchów górskich Europy. Stanowią jednolity masyw z twardej wulkanicznej skały gnejsowej, która w wielu miejscach ukazuje sie na powierzchni w postaci malowniczych ostańców.

   Góry Bardzkie, ciągnące sie poszarpanym łańcuchem na południe od Przełęczy Srebrnej, zbudowane sa z kruchej skały łupkowej. W połowie przecina je malowniczym przełomem Nysa Kłodzka.

   Góry Sowie są stare, mroczne i tajemnicze, Góry Bardzkie – jasne, pełne żywiołowej roślinności, sprawiają wrażenie słonecznych i młodych. Jedne i drugie natomiast pełne są tajemniczych miejsc, ukrytych przed oczyma przybyszów. Ruiny średniowiecznych strażnic i zameczków rozbójników, sztolnie po kopalniach srebra, ruiny przedwojennych wiosek i schronisk, ślady po dawnych mieszkańcach tych gór, malutkie źródełka, malownicze wąwozy. Do takich miejsc Was zapraszamy, z dala od głównych szlaków, wąskimi ścieżkami lub w ogóle bezdrożami. Sami ocenicie – czy była to turystyka zwykła czy niezwykła.

  • NOCNE GRY TERENOWE - to zabawy oparte na grach harcerskich, angażujące całą grupę. Polegają na oswojeniu uczestników z lasem i ciemnością, obie te rzeczy (w zwłaszcza połączone) wydaja sie przeciętnemu człowiekowi dosyć straszne.
   • Poczta Robin Hooda – polega na przekazaniu przez las informacji na zasadzie głuchego telefonu za pomocą dwuosobowych posterunków rozstawionych co kilkadziesiąt metrów na leśnej drodze. Cała zabawa opiera sie na fakcie, ze podczas gry pod żadnym pozorem nie wolno używać latarek.
   • Wieczny Ogień – to świeca lub pochodnia ustawiona w środku lasu. Strzegą jej Strażnicy uzbrojeni w mocne latarki. Choć sami nie mogą zmieniać miejsc, światłem mogą dosięgnąć każdego nieostrożnego, a wtedy ten odpada z gry. Celem uczestników jest oczywiście zgaszenie Wiecznego Ognia. Rzecz polega zatem na umiejętnym skradaniu sie, a także na umiejętności odpowiedniego zamaskowania sie.
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nasze strony

Copyright © Kortunal


3,061,626 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.