KONTAKT
Ze względu na nasz tryb pracy prosimy o kontakt poprzez e-mail

REZERWACJA WYCIECZEK:
halfgar@kortunal.com
Paweł Łoza
tel. 604 522 055
pn. - sob.
w godz. 10:00-18:00


OBOZY WAKACYJNE - organizacyjny:
biuro@kortunal.com
Magdalena Baraniak
tel. 604 755 659
pn. - sob.
w godz. 12:00-18:00

OBOZY WAKACYJNE - fabularny:
info@silberberg.pl


BIURO:
biuro@kortunal.com
Magdalena Baraniak
tel. 604 755 659
pn. - sob.
w godz. 12:00-18:00
Baza WAROWNIA
WAROWNIA

NOWA
BAZA NOCLEGOWA
ZAPRASZA!
Jesteśmy na Facebooku!
Program - Wikingowie
ZAJĘCIA Z REKONSTRUKCJĄ HISTORYCZNĄ
Wikingowie i Słowianie, czasy pierwszych Piastów

Rekonstrukcja historyczna to pojęcie, które zyskuje sobie coraz obszerniejsze miejsce w dydaktyce nauczania historii, ale także w rzeczywistości społecznej. Jest to także pasja, łącząca tysiące ludzi w Polsce i na świecie. Dotknięcie przeszłości, doświadczenie przejścia między epokami i kulturami - to coś, co wyzwala w ludziach chęć poszukiwania i poznawania, chęć zajrzenia w zamknięty dla nas świat minionych wieków przez przysłowiową dziurkę od klucza.
Pasjonaci rekonstrukcji (reenacting, odtwórstwo historyczne) spotykają się na rozlicznych imprezach, będących rekonstrukcjami właśnie historycznych wydarzeń (jak choćby najbardziej znany Grunwald), lub luźno prezentujących daną epokę (np. festiwal na Wolinie).
Z takiej pasji właśnie powstała nasza grupa rekonstrukcji.Czas, który wybraliśmy dla naszej grupy, okres pierwszych Piastów, to czas gdy rodziły się dzisiejsze narody Europy. Poznanie bliżej tego okresu to sięgnięcie do samych korzeni współczesnej wspólnoty europejskiej, ale także okazja do przyjrzenia się wzorom i archetypom, z których pełnymi garściami czerpie dzisiejsza kultura masowa. Pojęcia związane z kulturą Wikingów czy dawnych Słowian są obecne we współczesności. Kim był Thor i dlaczego w komiksach dzierży młot? Co to swarzyca? Czym są runy? Co to właściwie jest wiking? O tych i innych zagadnieniach porozmawiamy podczas warsztatów.

Nasza średniowieczna oferta oferta:

  "ŻYWA HISTORIA" - krótka prelekcja nt rekonstrukcji wczesnego średniowiecza, połączona z prezentacją replik sprzętów, ubiorów i uzbrojenia. W trakcie zajęć będzie możliwość założenia zrekonstruowanego stroju Słowianina lub Wikinga sprzed 1000 lat :)
  Treść prelekcji dostosowujemy do wieku uczestników, ich poziomu wiedzy oraz zainteresowania tematem. To nie jest obowiązkowa lekcja historii, tylko prezentacja pasji rekonstrukcyjnej :)

  WARSZTATY WOJOWNIKÓW:

  • prezentacja UZBROJENIAwczesnośredniowiecznego wojownika - kolczuga, hełm, miecz, tarcza, topór etc. Możliwość przymierzenia ekwipunku
  • wstępny TRENING FECHTUNKU - nauka zadawania i blokowania ciosów mieczem stalowym i innymi rodzajami historycznej broni białej (bez walki kontaktowej)
  • TURNIEJ SZERMIERCZY - konkurs na najlepszego szermierza. Dla zwycięzcy - nagroda (oprócz sławy i chwały oczywiście ;) )
  • BITWA - kilkuosobowe drużyny "Wikingów" i "Słowian" zmierzą się w krótkiej walce bronią bezpieczną, wzorowaną na typowych dla wczesnego średniowiecza elementach uzbrojenia zaczepnego (miecz+tarcza, topór, długi topór, włócznia)
  • RZUTY WŁÓCZNIĄ do celu
  • RZUTY TOPORKIEM BOJOWYM DO CELU

  WARSZTATY ŁUCZNIKÓW:

  • NAUKA STRZELANIA Z ŁUKÓW - warsztaty łucznictwa tradycyjnego, począwszy od historii łuku, aż do strzelania do ruchomego celu. Nauka z obszernym instruktażem.
  • TURNIEJ ŁUCZNICZY z nagrodami:
   • KONKURS strzelania z łuków tradycyjnych
   • dla najlepszych dyplomy na papierze czerpanym z lakową pieczęcią
   • dla zwycięzcy – cenna nagroda
  • BITWA ŁUCZNIKÓW - starcie kontaktowe uczestników, uzbrojonych w specjalne strzały zabezpieczone miękką gumowo-filcową pacyną. Strzelcy używają lekkich (max 12 kg naciągu) łuków, są wyposażeni w stroje ochronne (podobnie jak przy np. paintballu). W bitwie bierze udział kilku (4-8) strzelców, którzy korzystając z różnych osłon terenowych muszą wyeliminować przeciwników. Zabawa daje uczestnikom mnóstwo adrenaliny i świetną zabawę :)

  WARSZTATY HISTORYCZNEGO RZEMIOSŁA:

  • nauka tkania - ozdobny pas wełniany (krajka) wykonuje się na pomocą prostego mini-warsztatu tkackiego, zwanego bardkiem. Każdy chętny uczestnik będzie mógł wykonać dla siebie dowolnej długości pas (jest też możliwość, że wszyscy uczestnicy wykonają wspólnie duży pas, który będzie można po powrocie zawiesić w klasie jako pamiątkę)
  • dawne pismo - "Wikingowie i Słowianie będą mieli okazję zapoznać się z dawnymi systemami piśmienniczymi. Słowianie - z głagolicą, Wikingowie z pismem runicznym. Każdy uczestnik będzie mógł wypisać swoje imię prawdziwym piórem na czerpanym papierze oraz wykonać samodzielnie tabliczkę (skóra utwardzana w wosku lub drewno), na której wyryje zapisane runicznie swoje imię lub symbol .
  • kulinaria - wspólne wykonywanie i pieczenie podpłomyków, które będą częścią kolacji przy ognisku
  • świece - uczestnicy samodzielnie wykonają świece z wosku pszczelego
  • farbowanie - uczestnicy będą mogli spróbować nadać kolor lnianym sakiewkom, wykonanym wcześniej z pomocą prowadzących. Farbowanie będzie się odbywać za pomocą naturalnych, występujących w przyrodzie barwników
  • nauka rozpalania ognia za pomocą krzesiwa

  Wszystkie wykonane przedmioty uczestnicy zabiorą ze sobą do domu. Zajęcia prowadzą osoby z grupy rekonstrukcji historycznej "Villsvin Hird" w strojach będących replikami ubiorów z okresu X i XI wieku. Zajęcia te znaleźć można w składzie wycieczek, imprez integracyjnych i obozów organizowanych przez "Kortunal"

  Warownia
  Zajęcia średniowieczne realizujemy w naszej bazie noclegowej, Warowni - to obiekt stylizowany na średniowieczną osadę, z centralnym budynkiem halli i palisadą.

 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nasze strony

Copyright © Kortunal


3,061,657 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.